طلاق عاطفی بحران قبل از فساد
350 بازدید
تاریخ ارائه : 8/21/2014 10:15:00 AM
موضوع: روانشناسی

مصاحبه با موضوع طلاق عاطفی

تمسک به آموزه‌های دینی مسیر زندگی مشترک را هموار می‌کند

گروه اجتماعی: کارشناس امور حقوقی و فرهنگی در بیرجند با اشاره به اینکه طلاق عاطفی، جدایی تدریجی زوجین را به‌دنبال دارد، گفت: تمسک به آموزه‌های دینی مسیر زندگی مشترک را هموار می‌کند.

حجت‌الاسلام محمدامین وحدانی‌نیا، کارشناس امور حقوقی و فرهنگی در بیرجند در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان جنوبی، گفت: گاه به سبب شرایط مختلف فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و فامیلی و..ممکن است زن و شوهر احساس مشترک یک روح در دو جسم و یا به تعبیر قرآن را نداشته باشند.

وی بیان کرد: در این وضعیت ناهنجاری شخصیتی و عاطفی بین طرفین بروز و هر کدام در عالمی بدون درک مشترک سیر می‌کنند و در این شرایط زوجین یا حداقل یکی از آنان جاذبه و شور زندگی را از دست داده و گام جدایی دل‌ها یا طلاق عاطفی رقم می‌خورد.

دکتری حقوق خصوصی اظهار کرد: برخی از عوامل بروز طلاق عاطفی به قبل از ازدواج نیز مرتبط است که تعلیم و تربیت غلط امروزی و لوس بارآوردن فرزندان، دوستی‌های خیابانی و اردوهای رفاقتی، انتخاب‌های غلط، تفاوت فرهنگی در ازدواج‌های دانشجویی و کاری و گاه دخالت‌های اجباری و غیر معقول بزرگترها در امر ازدواج از جمله مصداق‌های آن است.

اشاره‎ای به علل طلاق عاطفی

وحدانی‌نیا افزود: برخی دیگر از علل طلاق عاطفی به اختلافات و نزاع‌های دوران نامزدی برمی‌گردد که نمونه‌های آن، انتظارات غیر متعارف از یکدیگر، شیوه مراسم ازدواج و هم‌چشمی‌ها، خرید و دخالت خانواده‌ها است که تا سال‌ها زوجین و حتی چند خانواده را درگیر می‌کند.

کارشناس امور حقوقی ادامه داد: غوطه‌ورشدن در امور شخصی و کاری توسط آقایان، اعتیاد، عدم تعهد اخلاقی به یکدیگر، غرق شدن در کانال‌های ماهواره و شبکه‌های اجتماعی از سوی یکی از زوجین، اعتیاد به اینترنت و پیامک از علل طلاق عاطفی بعد از تشکیل زندگی مشترک است.

وحدانی‌نیا عنوان کرد: نبود فرزند در زندگی و مخالفت بی‌مورد یکی از طرفین با فلسفه اصلی خلقت یعنی توالد و تناسل، خالی بودن زندگی از امید و انگیزه و کارهای سخت و طاقت فرسای برخی زنان در ادارت و شرکت‌ها نیز از دلایلی است که برخی در زمینه علل به وجود آمدن طلاق عاطفی به آن اشاره کرده‌اند.

بی‌توجهی به عفاف، هیزم طلاق عاطفی را شعله‌ورتر می‌کند

وی گفت: بی‌توجهی مردان به اصل عفاف و حجاب و حضور برخی زنان در مجامع عمومی و خیابان هیزم شعله‌های طلاق عاطفی را در دیگر زندگی‌ها فراهم می‌کند.

 وحدانی‌نیا اظهار کرد: اگر چه در زندگی‌های سنتی قدیم آسیب‌های اینگونه وجود داشته لیکن به عنوان یک بحران تهدید کننده خانواده در دنیای مدرن امروزی پدیده‌ای نو و هشداری جدی است که حتی ذهن جامعه شناسان غربی را به خود مشغول کرده است.

وی افزود: در خصوص میزان طلاق عاطفی آمارهای متفاوتی مانند سی درصد، پنجاه درصد و یا از هر دو ازدواج یک طلاق عاطفی ذکر می‌شود که حدسی بوده و هیچ کدام دقیق نیست، لیکن آنچه مهم است درصد بیشتر آمار پرونده‌های محاکم حقوقی به دعاوی خانواده است.

کارشناس امور حقوقی اظهار کرد: همه این گفته‌ها نشان از یک بحران در آینده است و مسئولان فرهنگی باید آژیر خطر را به صدا درآورند که فردا دیر است.

وحدانی‌نیا گفت: تجربه ثابت کرده در این موضوع خانواده‌ها ضمن اینکه نباید آتش بیار معرکه باشند باید زوجین را به حال خود رها کنند تا همدیگر را کمک کنند و گاه به آنان مشاوره و حتی کمک مالی و معنوی نمایند هر چند کلید اصلی ماجرا خود زوجین هستند.

وی یادآور شد: زوجین ضمن ضرورت مراجعه به مشاور باید توجه کنند که گاه برخی مشاوران خود نه تنها مشکل را حل نکرده‌اند که بر شعله‌های مشکل موجود افزوده‌اند.